Wybór i wymiana świec zapłonowych na przykładzie Volkswagena Golfa V

Świece zapłonowe to części, które wymagają regularnej wymiany. Całe szczęście ich zakup nie generuje wysokich kosztów, a wymiana nie jest szczególnie trudna. Bez trudu można ją bowiem wykonać zupełnie samodzielnie. Przedstawiamy świece, które są dziś dostępne na rynku oraz wskazujemy, jak sprawnie zamontować je w Volkswagenie Golfie.

Jakość świec zapłonowych

Świece zapłonowe to stosunkowo tanie części zamienne do VW Golfa. Tym samym warto dopłacić kilka lub kilkanaście złotych, aby zakupić elementy najwyższej jakości. Za takie powszechnie uznaje się świece platynowe. Dzięki szczególnym właściwościom platyny, świece te są niezwykle wrażliwe nawet na najmniejsze iskry. Tym samym odpalenie silnika nie jest problemem nawet w przypadku problemów z wygenerowaniem mocnego napięcia. Podobne, choć jednak nieco gorsze parametry posiadają świece ze stopu irydu. Świece irydowe cechuje za to ogromna trwałość. Twardość materiału sprawia, iż elementy te nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Ponadto, wykazują się doskonałą odpornością na korozję. Tym samym świece te polecamy każdemu, komu zależy na jak najrzadszych wymianach części.

części zamienne do VW Golfa

Ostatnią kategorię świec zapłonowych, wyróżnioną na podstawie materiału wykonania, stanowią świece standardowe. Wykonuje się je ze stopu niklowo-litowego. Właściwości tych elementów są nieco gorsze niż w przypadku świec platynowych czy irydowych, niemniej jednak często okazują się zupełnie wystarczające. W przypadku samochodów średniej klasy, takich jak Volkswagen Golf V, w którym silnik nie ma wygórowanych wymagań, świece te powinny spełnić oczekiwania. Warto jednak pamiętać o zróżnicowaniu jakościowym świec od różnych producentów. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę na opinie użytkowników i renomę producenta.

Wymiana świec zapłonowych w Volkswagenie Golfie V

Kiedy posiadamy już odpowiednie części zamienne do VW Golfa, przychodzi czas na ich montaż. Najpierw trzeba jednak zdemontować stare, zużyte świece. W tym celu należy poczekać na ochłodzenie silnika, aby uniknąć uszkodzenia ciała lub podzespołów. Następnie zdejmujemy osłonę silnika i przy pomocy ściągaczy odciągamy cewki zapłonowe. Później wystarczy zablokować złącza i wyjąć cewki, aby uzyskać dostęp do świec, które trzeba odkręcić. Przed instalacją nowych świec konieczne jest oczyszczenie przestrzeni, w której mają się znaleźć. Najlepiej wykorzystać do tego powietrze pod ciśnieniem, choć zwykły odkurzacz również się sprawdzi. Po wykonaniu czyszczenia pozostaje jedynie wkręcić świece zapłonowe, uważając, aby ich nie złamać. Nie wkręcamy ich maksymalnie mocno, lecz przestajemy, gdy odczujemy wyraźny opór. Kiedy świece są już zamontowane z powrotem, instalujemy cewki oraz nakładamy osłonę silnika.