Komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy

Komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy

Będąc kierowcą, każdy jest odpowiedzialni za siebie, ewentualnych pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu musimy dbać o stan naszego pojazdu, tak, abyśmy mogli na nim polegać i być pewni, że nasz samochód nas nie zawiedzie. Jedną z istotnych czynności, która musi odbywać się idealnie, jest hamowanie. Na drodze zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji, które wymagają szybkiej reakcji. Dlatego też warto dbać o to, układ hamowania, znajdujący się w naszym samochodzie, zawsze był w doskonałym stanie.

Ważny element układu – klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe są niepozornymi, ale niezwykle ważnymi elementami układu hamulcowego. To one, współpracując z tarczami hamulcowymi, umożliwiają zmniejszenie prędkości oraz całkowite zatrzymanie samochodu. Sprawne hamowanie pozwala zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Aby klocki hamulcowe mogły prawidłowo działać, potrzebują one solidnej podstawy w postaci zacisku hamulcowego.

polecane klocki hamulcowe

Czy klocki hamulcowe są trwałe i odporne na eksploatację?

Niewątpliwie klocki hamulcowe należą do elementów narażonych na wyjątkowo duże obciążenia oraz stosunkowo szybkie zużywanie się. Na to, ile czasu będą nam służyć dane klocki, wpływa wiele czynników. Istotne są między innymi: jakość materiałów, z których zostały wykonane klocki, sposób jazdy (spokojny, gwałtowny, agresywny lub płynny), nawierzchnia, po której jeździmy, a także jakość tarcz hamulcowych, z którymi współpracują nasze klocki. Statystycznie, uznaje się, że przeciętne klocki hamulcowe powinny wytrzymać ok 35-40 tysięcy kilometrów przebiegu.

Jak to w ogóle działa?

Kiedy wciśniemy hamulec, pompa hamulcowa zacznie tłoczyć płyn hamulcowy przewodami. Klocki o ile są dobrze dobrane, są zamontowane nieruchomo w zacisku. Płyn hamulcowy wciska tłoczek, który następnie dociska klocki do tarczy. Warstwa cierna klocka zaczyna trzeć o warstwę roboczą tarczy hamulcowej. W efekcie samochód zwalnia lub całkowicie się zatrzymuje, w zależności od tego, z jaką siłą (i jak długo) będziemy wciskać pedał hamulca.

Czym powinny się charakteryzować dobre klocki hamulcowe?

Przeglądając rozmaite fora lub szukając informacji w różnych źródłach, z pewnością zauważysz, że polecane klocki hamulcowe pochodzą od renomowanych producentów. W tym przypadku nie warto inwestować w niesprawdzony sprzęt. Ponadto, aby klocki hamulcowe mogły poprawnie działać, koniecznym jest, by były one w idealnym rozmiarze. W przeciwnym wypadku nie będą one dobrze pełnić swojej funkcji. Klocki powinny również mieć wysoki współczynnik tarcia i być odporne na fading.