Golf z silnikiem elektrycznym

vwVolkswagen w najbliższej przyszłości ma zamiar wprowadzić do produkcji samochody z elektrycznym silnikiem o mocy 115 KM, które mają osiągnąć prędkość stu kilometrów w czasie zaledwie 11,8 sekundy.
Volkswagen Golf od ponad trzydziestu lat króluje w segmencie aut kompaktowych. Pierwszy model tej klasy został wypuszczony na rynek w roku 1974. Od tego momentu dokładane są wszelkie starania co do tego, aby każda kolejna produkcja opierała się na zastosowaniu coraz to nowszych technologii oraz jeszcze lepszych walorów wizualnych. Patrząc na to, co do tej pory zaprezentował ten popularny gigant motoryzacyjny, można by śmiało wysunąć stwierdzenie, iż było już praktycznie wszystko, na co tylko dało się wpaść. Brakowało wyłącznie jednego – innowacyjnego wariantu elektrycznego. I w tej materii Volkswagen nie zamierza pozostać w tyle.
Zgodnie z zapowiedziami producenta, elektryczny Golf ma się pojawić po raz pierwszy w roku 2013, kiedy to ruszy produkcja seryjna modelu. Na początek ma się pojawić pięćset prototypowych pojazdów blue e-motion. Będą one miały motor napędzający rozwijający 115 km oraz 270 Nm. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu możliwe jest właściwe przyspieszenie. Maksymalna prędkość wyniesie nawet do 140 km/h. Daje to świetną sposobność do przemieszczania się po autostradach a nie tylko po terenie zabudowanym. Jednostka napędowa ma natomiast brać energię z pakietu litowo-jonowych akumulatorów. Ich pojemność pozwoli na to, aby spokojnie pokonać 150 kilometrów. Niezależnie jednak od obecności wyżej wyszczególnionych akumulatorów, Golf nie jest szczególnie ciężki. Jego waga nie przekracza 1600 kilogramów. Jest to nieprzypadkowe, gdyż konstruktorzy mieli to na uwadze, wykonując owy projekt.
Zgodnie z zapowiedziami produkcja Golfa blue e-motion ma wyprzedzić moment dołączenia do salonu modelu Up blue e-motion. Mniej więcej w tym samym czasie pojawi się także elektryczna opcja Jetta. Prognozy na przyszłość są optymistyczne. Planowane jest, aby do roku 2020 na niemieckich drogach pojawiło się równo milion takich aut elektrycznych. Samochód z silnikiem o mocy 85 kW, mający być nowością w obecnej kolekcji proponowanej przez Volkswagen, wyceniany jest wstępnie na 34 900 euro. Będzie to natomiast inwestycja na długie lata, na co wpływa między innymi fakt, iż aż 100-kilometrowa trasa ma kosztować jedynie 3,28 euro! Ekologiczność oraz opłacalność to dwie najważniejsze cechy, które wyróżniać mają spektakularnego e-golfa.